ЧЕТИВО ЗА РОДИТЕЛИ

ДЕТЕТО НА 8 ГОДИНИ

15.09.2013 11:12
Компетентност: Трудолюбие срещу малоценност (училищна възраст- 6/7г до 12 г.) (според етапите на Ериксън за психологическо развитие) - психологическа криза: трудолюбие срещу малоценност - основен въпрос: “Аз успешен ли съм или безполезен?” - добродетел: компетентност - сродни части в общетвото: разделение на труда Социалният контекст, в който се разрешават първите три кризи, е до голяма...

Наказанието не е за всеки...

27.02.2013 16:47
  Мнението на специалиста д-р Андреева. И на вас ли ви се е случвало детето да се тръшка в магазина, да ляга на пода и да рита с крака, да удря други хора, да изчезва без да се обажда, да бяга от училище? Но винаги намираме оправдания за действията на любимото си същество, а то продължава "старата си песен", сякаш ни предизвиква, за да види докъде могат да стигнат границите на...
<< 13 | 14 | 15 | 16 | 17

Здравословни телевизионни навици

 

Здравословни телевизионни навици
 
 

Дори и децата да спорят по въпроса – те нямат нужда от телевизия.

Може да искат да гледат, да се сърдят, когато не им давате, но всъщност здравите социални връзки не са непременно свързани с броя на телевизионните канали, за които сте абонирани.

Телевизията не е изначално нещо лошо. Но неограниченият и безнадзорен достъп на децата до нея, може да бъде разрушителен.

Телевизията вреди на семейния живот, поощрява пасивното съществуване и насажда една изопачена реалност и морал в децата. И ваше задължение като родители е да следите мъдро за контрола върху това какви телевизионни програми гледат децата ви и колко време им отделят.

Ясно е, че жестокостта и сексуалното съдържание са недопустими за подрастващите. Но контролът не бива да спира дотук.

Дори и на пръв поглед безобидни предавания и анимационни филмчета могат да носят неподходящи за възрастта на вашите деца послания, които напълно да влизат в разрез с това, на което всеки ден учите подрастващите. Най-доброто решение е да установите строги правила, при които децата ви могат да гледат телевизия, а именно:

  • Гледането на телевизия да е позволено само след като децата ви са си написали домашните и са свършили домашните си задължения. Първо работата, после удоволствията, нали така?
  • Без телевизия до късно по време на делничните дни. Щом децата ще стават рано за училище, не е уместно да гледат телевизия до късно.
  • Старайте се малчуганите ви да гледат повече образователни програми , отколкото забавни предавания, но при всички случаи гледането да не продължава с часове.
  • През почивните дни се постарайте да организирате забавления за децата си, като ходене на пикник, игри и други, които са далеч по-добрия вариант от това да ги оставите да висят с часове пред телевизора.

Не казваме, че трябва напълно да отречете телевизията и да изхвърлите плазмата от вкъщи (къде ще си гледате мачовете после?!), но се уверете, че децата ви имат контролиран достъп до дистанционното.

~ ДЕСЕТ ПРАВИЛА ЗА РОДИТЕЛИ ~

1. Не очаквай, че детето ти ще стане като теб или такова, каквото ти искаш. Помогни му да стане не твое копие, а да бъде себе си!
2. Не изисквай от детето си отплата за всичко, което си направил за него. Ти си му дал живот, как може то да ти се отблагодари? То ще даде живот на друг, другият - на трети, и това е необратимият закон на благодарността!
3. Не изливай върху детето своите обиди, за да не ядеш горчив хляб на стари години. Защото, каквото посееш, това ще пожънеш!
4. Не гледай на неговите проблеми с пренебрежение. Животът е даден на всеки според силите и бъди уверен, че на него му е тежко не по-малко, отколкото на теб, а може би дори и повече, защото то няма опит!
5. Не го унижавай!
6. Не забравяй, че най-важните срещи на човека са срещите с децата му. Обръщай им повече внимание – ние никога не можем да знаем, кого ще срещнем в детето си!
7. Не се самоизмъчвай, ако не можеш да направиш нещо за своето дете. Измъчвай се, ако можеш, а не го правиш. Помни, че за детето не е направено достатъчно, ако не е направено всичко!
8. Детето не е тиранин, който завладява целия ти живот, то не е само плод на твоята плът и кръв. То е скъпоценната чаша, която Животът ти е дал за съхранение и развитие в нея на творческия огън. Това е разкрепостената любов на майката и бащата, у които ще расте не “нашето“ и “моето“ дете, а душа, която им е дадена за съхранение!
9. Умей да обичаш чуждото дете. Никога не причинявай на чуждото това, което не би искал да сторят на твоето!
10. Обичай своето дете, каквото и да е то – дори, когато е неталантливо, неудачник или е вече пораснало. Когато общуваш с него се радвай, защото детето е празник, докато е все още с теб!
                                                                                                                                                                                         Автор - Януш Корчак (Janusz Korczak)